Aktualności

LISTOPADOWA PROFILAKTYKA DLA PACJENTÓW SPZOZ W ŻUKOWIE

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żukowie organizuje w listopadzie dwie akcje profilaktyczne dla swoich Pacjentów.

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy.

Z tej okazji przygotowaliśmy 500 zaproszeń na bezpłatne badanie glukozy w surowicy krwi. Zostaną one przekazane wśród naszych Pacjentów korzystającym z porad lekarskich w dniu 14 i 15 listopada.
Skierowanie jest na okaziciela, może więc z niego skorzystać członek rodziny objęty opieką naszego Zakładu. Zalecamy, aby z zaproszeń skorzystały w szczególności osoby dorosłe, zwłaszcza te, które dość dawno nie miały badania glukozy w surowicy, lub obserwują u siebie objawy- zwłaszcza wzmożonego pragnienia i częstszego oddawania mocz. Zaproszenia są ważne do końca roku 2017.

Jak najwcześniejsza diagnoza jest oprócz zrównoważonej diety, prawidłowej masy ciała, aktywności fizycznej i właściwego leczenia warunkiem dobrej kondycji i długiego życia osób chorych na cukrzycę.
Jak wiadomo zapewniamy też profesjonalną opiekę- SPZOZ w Żukowie prowadzi poradnię diabetologiczną w której porad udziela trzech lekarzy specjalistów. Możemy się też pochwalić wysokimi kwalifikacjami Pań pielęgniarek, które zdobyły uprawnienia do edukowania i pielęgniarskie specjalizacje diabetologiczne.

W listopadzie -  dla mężczyzn

W listopadzie wpisujemy się też w światową kampanię MOVEMBER dedykowaną zdrowiu mężczyzn. Zorganizowaliśmy dodatkowy dzień konsultacji urologicznych podczas którego lekarz specjalista urolog spotka się z Panami w sprawie zdrowia okolic intymnych. Ten dzień poświęcamy profilaktyce chorób jąder. W okresie 15-30 listopada przekażemy także naszym podopiecznym 150 zaproszeń  na bezpłatne profilaktyczne badanie PSA. Pokierujemy je do grupy wiekowej 45+, aby zwrócić uwagę na potrzebę samoobserwacji i dbałości o zdrowie mężczyzn. W tym wieku mogą występować choroby gruczołu krokowego, a jednym z ich wskaźników może być podwyższony poziom PSA.

 

Zapraszamy serdecznie. 

Joanna Komorowska

 


 

Rak jądra może być całkowicie uleczalny

jeśli jest wcześnie wykryty.

Czy wiesz że:

 • Rak jądra jest niezbyt częstą chorobą stanowi tylko 1% nowotworów dotykających mężczyzn. 
 • Jest to choroba dotycząca młodych mężczyzn a w grupie wiekowej 20-34 lata jest to najczęściej występująca lokalizacja raka. 
 • Prawie 75% przypadków występowania raka jądra notuje się u mężczyzn pomiędzy 20 a 49 rokiem życia
 • Można go wykryć samemu przez samobadanie jąder. Najlepiej robić to raz w miesiącu.
 • Niepokój powinny budzić : guzki, stwardnienia, zgrubienia, obrzęk, wrażenie przelewania (płyn w okolicy jądra), lub inne nietypowe odstępstwa od wrażenia gładkości i sprężystości. 
 • Ból- zazwyczaj nie jest odczuwalny, może pojawić się w późnej fazie.
 • Inne objawy- uczucie ciężaru, rozpierania lub dyskomfortu w obrębie jądra, ciężkości w mosznie, pachwinie  lub utrzymujący się ból podbrzusza.
 • Jeśli wyczuwa się coś niepokojącego należy zgłosić się do lekarza. 

 

W listopadzie trwa akcja MOVEMBER, której celem jest zwrócenie uwagi na „męskie sprawy”. Można bez trudu znaleźć ważne i praktyczne informacje. 

 

SPZOZ w Żukowie zachęca wszystkich Panów do dbałości o swoje zdrowie, zainteresowanie sposobami potwierdzania własnego zdrowia przez obserwację swojego ciała i samobadanie dostępnych miejsc. 

 

Zapraszamy serdecznie swoich Pacjentów na dodatkowy 

DZIEŃ UROLOGICZY w dniu 20 listopada 2017. 

Lekarz specjalista urolog przeprowadzi badanie jąder osób zaniepokojonych, zainteresowanych zasadami badania – do samodzielnego regularnego wykorzystania, oraz chcących potwierdzić swoje zdrowie w tym zakresie.

 

Zapisy w Rejestracji w Przychodni Rejonowej w Żukowie  

 


"Wszystko dla naszych Pacjentów

Uprzejmie informujemy, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żukowie zakupił AMBULANS  przeznaczony do transportu sanitarnego swoich pacjentów.

Dotychczasowa karetka ma ponad 18 lat, przejechała prawie pół miliona kilometrów. Dzięki dbałości bezpośrednich użytkowników udało się ją eksploatować aż do tej pory, ale ostatnio dawała nam już sygnały zużycia i prawdopodobnej awaryjności. Podjęliśmy decyzję o zakupie następnego auta.

 Naszym priorytetowym celem była jak największa wygoda dla przewożonych osób.

Udało się ją uzyskać dzięki świetnemu wyposażeniu auta. Bardzo dobre i funkcjonalne nosze, krzesełko kardiologiczne ze specjalnym podjazdem, niski stopień dla osoby wsiadającej do kabiny przewozowej, podwyższany dach, przestronne wnętrze- to najważniejsze walory, które argumentowały wybór tego egzemplarza. Prowadziliśmy już postępowanie w ubiegłym roku, ale nie uzyskaliśmy ofert spełniających nasze oczekiwania, a tym razem się udało!

Auto ma też nowoczesne rozwiązania techniczne i mechaniczne, co poprawia dodatkowo warunki pracy naszych kierowców.

Połączyliśmy dwa cele: świetny samochód i ekonomiczny zakup. Zakupiliśmy samochód Volkswagen T5 z dwulitrowym silnikiem. Nie jest to samochód dostosowywany, zabudowywany, ale wyprodukowany jako samochód specjalistyczny. Był też starannie serwisowany.

Ambulans został zakupiony w 100% ze środków SPZOZ Pieniądze na ten cel odkładaliśmy od kilku lat.  Jesteśmy drugim właścicielem auta, a przy bardzo dobrym jego stanie uważamy to za gospodarne rozwiązanie.

Nasz Zakład uważa, że transport sanitarny powinien być zlokalizowany jak najbliżej pacjenta. Nie wszystkie podmioty lecznicze zapewniają taką wygodę dla podopiecznych. Widzimy sens w kompleksowej obsłudze zadeklarowanych do nas Pacjentów, łącznie z możliwością dowiezienia osób w uzasadnionych sytuacjach, w szczególności  tych z niesprawnym układem ruchu.

Transport sanitarny przysługuje Pacjentom na zlecenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego do najbliższego miejsca wykonywania świadczeń w danym rodzaju. W niektórych sytuacjach zdrowotnych jest całkowicie nieodpłatny. Decyduje o tym lekarz zlecający.

 Joanna Komorowska"

 


 

ŻUKOWO FESTYN ZDROWOTNY

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żukowie organizuje dla mieszkańców Żukowa i okolic „BIAŁĄ SOBOTĘ”, która odbędzie się w Przychodni Rejonowej  w Żukowie w sobotę 10 czerwca, w godzinach 9.30-13.30.

Pragniemy zachęcić mieszkańców do dbałości o własne zdrowie, wykorzystać nasze spotkanie dla celów edukacyjnych i wykonać działania profilaktyczne.

Oferujemy na ten dzień dla osób chętnych:

 • badania ciśnienia tętniczego,
 • pomiary poziomu glukozy w surowicy,
 • badania składu organizmu ( poziomu tkanki podskórnej) z określeniem BMI
 • badania wydolności płuc - tlenek węgla u palaczy
 • badania widzenia barw
 • badanie oczu w kierunku zwyrodnienia plamki żółtej
 • schematy ćwiczeń w dolegliwościach kręgosłupa, porady fizjoterapeuty
 • nauka samobadania piersi dla Pań

Dodatkowo wykonamy w tym dniu darmowe badania na zapisy:

 • konsultacje dermatologiczne polegające na określeniu typu skóry i badaniu znamion barwnikowych

Uwaga: Podejrzane cechy znamienia:

A - asymetria np. znamię "wylewające się" na jedną stronę,

B - brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,

C - czarny lub zaczerwieniony, niejednolity kolor

D - duży rozmiar, wielkość zmiany: powyżej 0,5 cm,

E - ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

 • USG tarczycy- badanie przesiewowe dla osób, które nie miały badania tarczycy w czasie ostatnich 2 lat, w celu określenia potrzeby dalszej diagnostyki.
 • badania słuchu (audiometrię)- dla dzieci i dorosłych
 • porady dietetyka dotyczące zasad zdrowego odżywiania
 • porady psychologa dotyczące stopnia zagrożenia depresją przy obniżonym nastroju

 

Zapisy na te  badania będą możliwe osobiście w rejestracji w Żukowie lub telefonicznie pod numerem (58) 694-42-35 w godzinach 11.00-15.00  od 31 maja 2017 r.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE !!                      

Lek med. Joanna Komorowska Dyrektor SPZOZ w Żukowie 

 


 

SPZOZ w Żukowie wśród wyróżnionych.

 

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żukowie uzyskał wyróżnienie w konkursie „POMORSKI PRACODAWCA ROKU 2016”. Wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się na uroczystej Gali Evening w dniu 24 lutego w obecności około 700 gości.

Konkurs jest organizowany corocznie przez organizację „Pracodawcy Pomorza” zrzeszającą blisko 1000 przedsiębiorców i pracodawców, w tym 89 w sekcji ochrony zdrowia. Honorowymi patronami konkursu są  Wojewoda Pomorski Pan Dariusz Drelich oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk.

Kapituła konkursowa uwzględniała liczne informacje o kandydatach do nagród, dotyczące między innymi gospodarki finansowej, inwestycji, stanu zatrudnienia i zarządzanie zasobami ludzkimi, działań sprzyjających zatrudnionym przez polepszanie warunków pracy i warunków socjalnych w zakładzie, wyników kontroli. Brano też pod uwagę działania charytatywne i na rzecz lokalnej społeczności i ważniejsze osiągnięcia każdego z przedsiębiorstw i firm.

- SPZOZ w Żukowie zatrudnia około 140 osób, z czego 82% stanowią kobiety. Jesteśmy średnim przedsiębiorstwem i znaczącym pracodawcą w naszej gminie. Mamy świadomość że służymy lokalnej społeczności i staramy się o jak najlepsze wykonywanie naszych zadań. Jako zespół ludzki opieramy nasze działania na wzajemnym szacunku i wsparciu. Każda osoba dokłada starań i wysiłków aby rzetelnie wykonać swoje obowiązki z życzliwością dla innych. Nie jest to łatwa branża, pracujemy od rana do wieczora, wielu spośród nas z wielkim oddaniem. Potwierdzeniem dobrej atmosfery w zespole jest niewielka rotacja personelu. Pozostają z nami i trwają ci którzy nie lękają się intensywnej i odpowiedzialnej pracy.

Cieszymy się niezmiernie z otrzymanego wyróżnienia. Jest to sukces i osiągnięcie całego zespołu pracowników. Odebrałam wyróżnienie jako osoba reprezentująca naszą organizację a piękne podziękowania i życzenia dalszej wytrwałości i radości z pracy kieruję do każdego z moich współpracowników.

Jako wyróżniony pracodawca otrzymaliśmy również uroczyste listy gratulacyjne podpisane przez Pana Marszałka i Pana Wojewodę.

Cieszymy się, że możemy godnie reprezentować nasz region i podmioty lecznicze.

 

Lek. med. Joanna Komorowska
Dyrektor SPZOZ w Żukowie

 


 

Pakiet "Moje zdrowie- Moje życie"

 Ankieta informacyjna

Pakiet składa się z formularza, woreczka strunowego, trzech naklejek z logo ( jedna na woreczek, druga na lodówkę, trzecia ewentualnie na drzwi mieszkania.

Czemu lodówka?

Każdy ma swoje miejsca do chowania różnych przedmiotów, ważnych dokumentów i innych skarbów. Trudno się tego domyślać gdy trzeba działać szybko, czasem w chwili zdenerwowania trudno coś znaleźć. Lodówkę ma każdy. Jest to miejsce które sprawdziło się już wielokrotnie przy podobnych akcjach.

Akcja została rozpoczęta w dniu 11 grudnia na imprezie charytatywnej w Baninie zamiarem jest prowadzenie jej w przyszłości. Będzie to zależało od zainteresowania, potrzeb, skuteczności.

Celem akcji zminimalizowanie ograniczeń w postępowaniu ratowniczym wynikających z braku lub niepełnych informacji dotyczących zdrowia osoby, której udziela się pomocy.

Może to dotyczyć innych sytuacji, w których wiedza o stanie zdrowia i przyjmowanych lekach może być kluczowa udzielenia pomocy, czy właściwej opieki.

Adresatami są wiec osoby starsze, samotne, lub chorujące przewlekle i na choroby, które mogą się wiązać z ryzykiem nagłego pogorszenia, powikłania, lub dezorientacji lub utraty świadomości ( np cukrzyca, padaczka, zaburzenia rytmu serca, założone stymulatory lub inne urządzenia, zagrożenie wylewem lub zawałem)

To program dla wszystkich osób, które kiedykolwiek zadały sobie pytanie- co ze mną będzie, jeśli zemdleję, stracę przytomność, lub nie będę miał siły aby sobie pomóc?

Nie ograniczamy go do mieszkańców naszej gminy, ale od nich zaczynamy. Zachęcamy inne podmioty do uczestnictwa tak, aby zespoły ratownicze z Kartuz mogły liczyć na pomoc na całym terenie swojego działania.

Dodatkowe znaczenie mają dane kontaktowe do osób bliskich.

Wyobraźmy sobie osobę nieprzytomną - dzięki pakietowi dowiadujemy się na co choruje, jakie leki przyjmuje, czy jest uczulona, kogo powiadomić?!

 

SPZOZ w Żukowie jest inicjatorem akcji i planuje uczestnictwo w niej w następujący sposób:

 1. zestawy ( formularz, naklejki, woreczek strunowy) można otrzymać bezpłatnie w naszych jednostkach organizacyjnych : Żukowie, Chwaszczynie, Baninie- w rejestracji
 2. Pacjent decydujący się na udział w akcji sam wypełnia formularz dotyczący stanu jego zdrowia - w tym przyjmowanych leków, uczuleń i in. Dane zawarte w formularzu zastępują wywiad chorobowy w sytuacji gdy nie można go uzyskać- na przykład od Pacjenta z zaburzeniami świadomości. Jeżeli pacjent potrzebuje pomocy przy wypełnieniu może się zwrócić do pracownika medycznego np. pielęgniarki, lekarza - nasi pracownicy pomogą w tym
 3. w sytuacji gdy lekarz stwierdzi w czasie porady, że ma przed sobą Pacjenta, dla którego pakiet jest przydatny, może zasugerować zaopatrzenie się w niego w Przychodni, wypełnienie i przechowywanie w domu

Tak więc zadania Pacjenta to:

 1. zgłosić się po bezpłatny pakiet do podmiotu leczniczego uczestniczącego w dystrybucji: na dziś - do jednostek SPZOZ w Żukowie
 2. wypełnić formularz ( samodzielnie, z pomocą opiekuna lub z pomocą pracownika medycznego)
 3. włożyć zamknięty woreczek strunowy z formularzem do lodówki, nakleić naklejkę na drzwi lodówki ( oraz ewentualnie drugą na drzwi/ framugę mieszkania)
 4. nanosić na formularz zmiany leków i innych danych, przeglądać przynajmniej raz w roku
 5. w przypadku zamoknięcia, zniszczenia formularza wymienić go na nowy- wystarczy napisanie analogicznych aktualnych danych na nowej kartce i podpisanie z nową datą)

miarą skuteczności będą informacje od ratownictwa medycznego o przydatności danych z formularza do szybkiej decyzji i akcji ratowniczej. Można to ocenić po dłuższym czasie.

 

Zapraszamy!

  


  

Winda w ośrodku zdrowia w Baninie

 

W Ośrodku Zdrowia w Baninie zakończyła się realizacja dobudowy windy zewnętrznej.

Inwestycja została sfinansowana całkowicie ze środków Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żukowie. Wartość robót to prawie 280.000 złotych. SPZOZ prowadzi strategiczne zarządzanie finansami, środki pochodzą z kilku lat. Jest to dla nas wielkie wydarzenie.

Joanna Komorowska : „Z radością informujemy, że wyposażyliśmy nasz Ośrodek Zdrowia w Baninie w windę zewnętrzną i platformę schodową. Możliwość skorzystania bez wysiłku z górnej kondygnacji budynku ma ogromne znaczenie dla osób niepełnosprawnych, słabszych, oraz starszych. Nasza decyzja była wyrazem troski o te grupy Pacjentów i chęci dostosowania użytkowanego przez nas  budynku z lat 60-tych do obecnych wymagań. Platforma schodowa umożliwi dotarcie osób mniej sprawnych do otwartego niedawno gabinetu USG.

Generalnym Wykonawcą budowy windy jest wybrana w przetargu Firma ARTMED z Tomaszowa Mazowieckiego we współpracy z Firmami „KM” i TECHWIND. Przekazano nam do realizacji duże zadanie. Budownictwo nie jest naszą domeną, ale wszyscy uczestnicy procesu rozbudowy dołożyli starań i zakończyliśmy prace przed chłodami. W przyszłym roku przewidujemy prace remontowe we wnętrzu budynku. Musimy dać odpocząć naszemu personelowi, który dzielnie pracował w trakcie budowy. Teraz chcemy skupić siły na pomocy naszym podopiecznym w trudniejszym dla zdrowia sezonie jesienno-zimowym.

Wejście do windy znajduje się przy wejściu do poradni dzieci zdrowych- od tyłu budynku od strony straży pożarnej. Przystanki są na poziomie gruntu, na poziomie parteru ( poradnia dzieci zdrowych) i pierwszego piętra. Winda jest monitorowana.

Korzystając z okazji serdecznie zachęcam zarządzających budynkami, w szczególności użyteczności publicznej do ich dostosowania dla osób niepełnosprawnych.

Banino jest tętniącą życiem, rozwojową miejscowością naszej gminy, cieszymy się, że możemy zaoferować jego mieszkańcom nasze usługi medyczne i nasze inwestycje – ZAPRASZAMY!

 

Joanna Komorowska

 


 

Student bez ubezpieczenia zdrowotnego?

 

Z danych statystycznych wynika, że w województwie pomorskim jest ponad 40 tysięcy osób pomiędzy 19 a 26 rokiem życia nie posiadających  ubezpieczenia zdrowotnego.
Są to przede wszystkim studenci i doktoranci.

Eksperci ostrzegają, że niektórzy młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, że nie są ubezpieczeni w NFZ. W przypadku choroby lub nagłego wypadku mogą być obciążeni wysokimi kosztami leczenia.

Prawo do ubezpieczenia wygasa na przykład po podjęciu wakacyjnej pracy lub po zmianie miejsca pracy przez rodzica, który ubezpiecza studenta, jeśli nie zgłosił go do ubezpieczenia w nowej pracy.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina przedstawia przydatne informacje dotyczące studentów pod podanym linkiem:

http://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/przychodzi-student-do-lekarza-,211.html

dodatkowe informacje dla studentów zostały zamieszczone na stronie Rzecznika Praw Pacjenta pod podanym linkiem:

http://www.bpp.gov.pl/aktualnosci/dostep-do-swiadczen-opieki-zdrowotnej-dla-studentow-przebywajacych-poza-stalym-miejscem-zamieszkania,364.html

 

Prosimy studentów i doktorantów o sprawdzenie swoich uprawnień.

 

 

Sezon na kleszcze

 

Po powrocie z pleneru, w szczególności po spacerze w lesie obejrzyj dokładnie skórę całego ciała, szukając kleszczy. Uwaga: ukłucie przez kleszcza nie boli.

Gdy zobaczysz na sobie kleszcza, powinieneś natychmiast przystąpić do jego usunięcia. Ważny jest czas.

 1. Przygotuj plastikową pęsetę i wodę utlenioną lub 40% alkohol lub Octanisept do dezynfekcji. Alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące, plastikowe „kleszczołapki” dostępne w aptekach. Uwaga! Metalowa pęseta może okazać się zbyt ostra i uciąć kleszcza, zamiast go złapać.
 2. Chwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze, nie wykręcaj.
 3. Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.
 4. Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, często polegająca na zaczerwienieniu rozszerzającym się ku obwodowi skonsultuj się z lekarzem. Zaczerwieniona mała grudka w miejscu ukąszenia, znikająca po usunięciu kleszcza nie jest z reguły groźna

Pamiętaj! Nie można wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani używać substancji natłuszczających. To może spowodować zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do ciała ukłutego.

Jeśli nie udało ci się właściwie usunąć kleszcza, zgłoś się do punktu medycznego.

Kleszcze mogą roznosić kilka rodzajów chorób. Przeciwko jednej z nich- kleszczowemu zapaleniu mózgu opracowano szczepionkę. Niestety nie ma jeszcze szczepionki przeciwko boreliozie. Ukąszenie przez kleszcza zainfekowanego bakteriami Borrelia nie musi spowodować zachorowania człowieka. Prawdopodobieństwo rośnie, gdy kleszcz nie zostanie usunięty w krótkim czasie ze skóry, lub gdy pokąsania są liczne.

 


 

Zwycięstwo Pielęgniarek z Żukowa

 

Najwyższe uznanie w  etapie powiatowym prowadzonego przez Dziennik Bałtycki plebiscytu HIPOKRATES zdobyły pielęgniarki z SPZOZ w Żukowie- Panie Wiesława Cybula i Barbara Treder.

Plebiscyt umożliwia przekazywanie swojego uznanie dla „białego personelu” przez czytelników i pacjentów. Jesteśmy dumni, że nasze Panie Pielęgniarki zostały uhonorowane przez pacjentów. Panie uzyskały największą ilość głosów wśród pielęgniarek w naszym powiecie.

Pani Wiesia Cybula prowadzi punkt szczepień w Żukowie, z pełnym profesjonalizmem, odpowiedzialnością i życzliwością dla maluchów i tych starszych i nieustannym kształceniem..

Pani Barbara Treder pracuje z pacjentami dorosłymi w gabinecie zabiegowym żukowskiej przychodni i wykonuje zabiegi we współpracy z lekarzami POZ, specjalistami i koleżankami.

Mamy świetny zespół pielęgniarek i położnych, który reprezentują w plebiscycie obie Panie!

Pani Wiesława Cybula uzyskała nominację do finału wojewódzkiego plebiscytu HIPOKRATES

Zachęcamy do oddania głosu na Panią Wiesię, przez wysłanie

sms na numer : 72355 o treści: HPP.15

głosowanie trwa do piątku 12 sierpnia do godziny 21

JK

 


 

Różowa wstążka w Borkowie

 

Odbyło się kolejne spotkanie z cyklu dotyczącego zdrowia kobiet. Na zaproszenie mieszkanek Borkowa odbył się wykład i warsztaty praktyczne. Przybyłe Panie były zadowolone ze spotkania z lekarzem i położną.

Spotkanie miało na celu przekazanie wiedzy i śmiałości do troski o swoje zdrowie. Dodatkowym efektem było przypomnienie, że każda kobieta powinna wybrać sobie położną. Większość z Pań wiąże osobę położnej z okresem macierzyństwa, natomiast jest to zawód i misja wspomagająca kobiety w każdym okresie ich życia.

Położna opiekuje się dziewczętami i kobietami doradzając w sprawach higieny, dojrzewania, antykoncepcji, schorzeń kobiecych, szczepień ochronnych i profilaktyki schorzeń ginakologicznych, ciąży, porodu, połogu, laktacji, menopauzy, operacji ginekologicznych, problemów sfery intymnej w wieku podeszłym.

Zapraszamy do wyboru położnej środowiskowej !

 


 

Suplementy diety

 

 • Suplementy diety to szczególna kategoria środków spożywczych, których celem jest uzupełnienie diety.
 • Jeśli dieta jest pełna i zbilansowana suplementy nie są potrzebne.
 • Jedynym suplementem diety, który powinniśmy przyjmować w Polsce jest witamina D3. Jej dawkę i czas przyjmowania należy ustalić z lekarzem.
 • Suplementy diety nie leczą i nie zapobiegają.
 • Są podobne do leków przez swoją postać: tabletki, kapsułki, syropy itd.
 • Suplementy diety nie podlegają badaniom klinicznym.

Tymczasem:

Wydajemy w Polsce 3 miliardy złotych rocznie na suplementy diety.

Kupujemy 190 mln opakowań suplementów rocznie.

OTC = leki sprzedawane bez recepty

 

 • Reklama leków OTC jest największym rynkiem reklamowym w Polsce
 • Polska należy do krajów europejskich o największej konsumpcji leków OTC.
 • W roku 2014 kupiliśmy 688 mln opakowań leków bez recepty za 9,24 mld złotych
 • W roku 2015 kupiliśmy 722 mln opakowań leków bez recepty za 9,89 mld złotych
 • W ubiegłym roku kupiliśmy 2 miliardy tabletek przeciwbólowych z czego 8% przepisali nam lekarze…
 • Samodzielne przyjmowanie leków OTC i suplementów diety może prowadzić do nadużywania, używania zbyt wielkiej ilości leków, niepożądanych oddziaływań między lekami, zatrucia lekami, uzależnienia od leków.
 • Część z leków i suplementów można przedawkować ( zwłaszcza : witaminy A,D,E,K, potas)
 • Leki OTC można przedawkować- na przykład część z nich ten sam skład chemiczny, ale inną nazwę handlową

Należy czytać ulotki i skład na opakowaniu i zawsze informować swego lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym kupowanych samodzielnie, oraz o suplementach diety.

W związku z nadmierną konsumpcją leków i suplementów diety zwiększyło się zainteresowanie edukacją i zapobieganiem w tym zakresie.

Poniżej przedstawiam opracowany przez profesjonalistów „dekalog” dotyczący suplementów diety.

Joanna Komorowska

 


 

Dekalog racjonalnego wyboru,

czyli co musimy wiedzieć zanim kupimy suplement diety 

Rekomendacje Śląskiej Izby Lekarskiej i Śląskiej Izby Aptekarskiej


1. Reklama nie leczy.

2. Zapytaj farmaceutę czy kupowany preparat jest suplementem czy lekiem. 

3. Suplementy diety są żywnością (tak jak chleb czy sery), choć ich forma i miejsce sprzedaży nie kojarzą się nam z artykułami spożywczymi. 

4. Konsultuj z lekarzem lub farmaceutą dobór suplementów diety.

5. Jeżeli niedobór ważnych dla zdrowia składników spowodował chorobę, to wówczas potrzebny jest lek, a nie suplement. 

6. Suplementy diety przyjmowane w nieuzasadnionych przypadkach niekorzystnie wpływają na zdrowie. 

7. Suplementy wchodzą w niebezpieczne dla zdrowia i życia interakcje z lekami. 

8. Suplement można przedawkować. 

9. Suplementy w odróżnieniu od leków nie podlegają odpowiednim badaniom, rejestracji i ścisłemu nadzorowi. 

10. Nie kupuj suplementów diety w internecie.

 


 

USG w Baninie

 

W imieniu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żukowie uprzejmie informuję, że wyposażyliśmy nasz Ośrodek Zdrowia w Baninie przy ulicy Lotniczej 31 w najnowszy aparat ultrasonograficzny.

Banino i okolice są dynamicznie rozwijającą się częścią naszej Gminy, wzrasta ilość mieszkańców i ich potrzeb. Postanowiliśmy wyjść im naprzeciw i zorganizować w tym miejscu gabinet USG.

To właśnie dla mieszkańców regionu Banina zakupiliśmy nowoczesny aparat ultrasonograficzny wyposażony w trzy sondy. Badania ultrasonograficzne są świetną metodą diagnostyki obrazowej, niewątpliwie zrewolucjonizowały one medycynę XX wieku i weszły do powszechnego użycia. Jest to technika bezpieczna, wszechstronna i rozwijająca się.

Aparat USG został zakupiony wyłącznie ze środków własnych SPZOZ w Żukowie. W najbliższych dniach rozpoczynamy wykonywanie badań diagnostycznych.

Badania będą wykonywane przede wszystkim na skierowanie pracujących w Baninie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i na zlecenie naszych lekarzy specjalistów. Przewidujemy możliwość wykonywania badań USG na zasadzie umowy dla innych podmiotów leczniczych. Wystosowaliśmy taką propozycję do przychodni NOVA Banino.

Będzie też możliwość skorzystania z badań odpłatnych i dla celów profilaktycznych.

Niektóre wysokospecjalistyczne badania USG będą wykonywane wyłącznie w Żukowie, gdzie znajduje się aparat o szczególnych możliwościach technicznych.

Przy okazji mamy dla mieszkańców Banina inną ważną informację- w tym roku dostosowujemy budynek Ośrodka Zdrowia dla osób niepełnosprawnych. Zakupiliśmy już platformę do pokonania schodów na I piętrze, a w najbliższym czasie rozpoczynamy dobudowanie windy zewnętrznej umożliwiającej dostanie się osób niepełnosprawnych bez wysiłku na wysoki parter i na I piętro. Niektórych cech tego tradycyjnego budynku nie pokonamy, ale najważniejsze funkcje modernizujemy, z serdeczną myślą o naszych Pacjentach.

Zakup platformy i wybudowanie windy są finansowane także w 100 % przez SPZOZ.

Budujemy i wyposażamy naszą placówkę dla naszych Pacjentów! 

 


 

Światowy Tydzień Mózgu: Badania EEG w Żukowie !!

 

Z radością informujemy naszych Pacjentów, że w ubiegłym tygodniu zakupiliśmy nowoczesny aparat najnowszej generacji do badania elektroencefalograficznego (EEG). Aparat został zakupiony w 100% ze środków SPZOZ w Żukowie. Badania będą wykonywane w Przychodni Rejonowej w Żukowie przy ulicy Pożarnej 4.

Będziemy wykonywać badania osobom dorosłym i dzieciom. Przeprowadzenie badania u najmłodszych dzieci jest trudne technicznie, toteż w przypadku niemożności jego wykonania techniką klasyczną wskażemy odpowiednie miejsce u naszego podwykonawcy.

Na badania EEG może skierować lekarz specjalista, w szczególności neurolog. Badania na skierowanie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego ( z NFZ) są bezpłatne.

EEG umożliwia ocenę czynności elektrycznej mózgu i pomaga w wykryciu niektórych chorób ( na przykład padaczki). Badanie trwa ok. 30 minut, należy się na nie zarejestrować.

Wynik badanie nie powstaje tuż po jego wykonaniu. Wymaga on opisu przez ( nielicznych) lekarzy posiadających odpowiednią wiedze i doświadczenie.

Dzięki zorganizowaniu przez nas badań w Żukowie nasi Pacjenci będą mogli je wykonać na miejscu; dotąd dojeżdżali do Kościerzyny, lub trójmiasta…. Cieszymy się z Państwem!

Joanna Komorowska

 
Różowa wstążka w Żukowie 

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żukowie rozpoczyna akcję profilaktyczną dotyczącą chorób piersi.

RÓŻOWA WSTĄŻKA to znany powszechnie symbol działań na rzecz walki z tymi schorzeniami.

Rozpoczynamy akcję profilaktyczną dotyczącą edukacji w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób piersi. Chcemy przekazać dziewczętom i kobietom zasady dbałości o swoje zdrowie, podstawową wiedze dotyczącą epidemiologii i czynników ryzyka oraz zasady samobadania.

Postanowiliśmy, że symbolicznie zwiążemy różową wstążką miejsca wykonywania przez nas świadczeń zdrowotnych – Żukowo, Banino. Chwaszczyno i Leźno. Nasza Akcja jest pokierowana do jak najszerszej grupy osób pozostających pod naszą opieką i jest zaplanowana na najbliższe trzy lata. Będziemy starali się dotrzeć do jak największej grupy osób.

Zamierzamy spotkać się z grupami kobiet w Żukowie, Baninie, Chwaszczynie i Leźnie, a potem prowadzić dalszą edukację w innych miejscach. Po kilku spotkaniach grupowych przekażemy pałeczkę edukacyjną naszym położnym, które będą kontynuowały akcję w formie edukacji indywidualnej, wobec swoich podopiecznych. Będziemy współpracować z lokalnymi grupami społecznościowymi i odpowiadać na ich potrzeby.

Decydujemy się przekazać swoją wiedzę i energię kobietom, bo mamy przekonanie, że należy zwiększyć ich świadomość oraz aktywność w dbałości o swoje zdrowie w tym zakresie. Jak wiadomo,  nowotwór piersi, jako druga pod względem częstości występowania choroba nowotworowa jest często możliwa do wyleczenia, jeśli zostanie w porę rozpoznana. Zachorowalność w Polsce na raka piersi to ok. 17.500 nowych przypadków rocznie. Ok 6500 tysiąca kobiet rocznie umiera. To tyle, co nasze miasto. Nie musi tak być, mamy szansę kogoś uratować!

Będziemy informować o naszych spotkaniach edukacyjnych w formie plakatów oraz na naszej stronie internetowej www.zozzukowo.pl w zakładce „aktualności”.

Na pierwsze spotkanie zostaliśmy już zaproszeni do Gimnazjum Nr 2 w Żukowie…

Joanna Komorowska

Ukończyłeś 18 lat: sprawdź, czy jesteś ubezpieczony..

Plik...

Jesienny temat: depresja

Plik ...

Rejestracja internetowa

Zachęcamy do samodzielnego rejestrowania się na poradę do wybranego przez siebie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej za pomocą internetu.
Aby uzyskać dostęp należy zgłosić się do rejestracji w naszych placówkach w Żukowie, Baninie lub Chwaszczynie i złożyć oświadczenie, wskazać adres mailowy oraz zapoznać się z regulaminem.
Na podany adres mailowy zostanie przesłany link aktywacyjny, który umożliwia rejestrowanie się ( również  domowników) przez internet.

Pozostałe zasady rejestracji pozostają bez zmian. Rejestrujemy na 2/3 miejsc z wyprzedzeniem 1/3 pozostaje do dyspozycji dla osób z nagłym zachorowaniem w dniu przyjęć lekarza.

Kliknąć łatwo… osoby które zarejestrują się internetowo i nie zgłoszą się, nie powiadomią o rezygnacji lub nie anulują  wizyty nie będą mogły później korzystać z tej formy.
Niewykorzystana blokada miejsca utrudnia dostęp do lekarza  innym pacjentom.

Pan doktor Józef Morawczyński

Wspomnienie.

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy w Chwaszczynie uroczystą mszą świętą i ceremonią pogrzebową Pana doktora Józefa Morawczyńskiego.

Urodził się w Krościenku nad Dunajcem. Tam też odbywał naukę w szkole podstawowej, a następnie w liceum. Po uzyskaniu matury został powołany do trzyletniej służby wojskowej, którą odbywał w wojskach lotniczych.

Wymarzone studia medyczne odbył na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. Staż dyplomowy odbywał w I klinice Chorób Wewnętrznych i II Klinice Położniczej AMG, oraz w Przychodni portowej. W czasie odbywania stażu pracował dodatkowo w Szpitalu Miejskim w Gdyni.

W latach 1963-1969 Pan Morawczyński pracował w Przychodni Rejonowej w Pruszczu i w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Suchym Dębie.

Uzyskał specjalizację z medycyny ogólnej.

Następnie był zatrudniony przez zespół opieki zdrowotnej w Wejherowie jako lekarz ogólny w  Ośrodku Zdrowia w Luzinie - od 1969 do 1970

Od 16 maja 1970 do 1999 pracował z oddaniem w Ośrodku Zdrowia w Chwaszczynie, który podlegał pierwotnie pod zespół Opieki Zdrowotnej w Wejherowie, następnie w Kartuzach, po czym w Żukowie.

Pan doktor Morawczyński współpracował jeszcze z SPZOZ w Żukowie w niepełnym wymiarze do roku 2001.

Pan doktor Józef Morawczyński był postacią znaną większości mieszkańców Chwaszczyna i jego okolic. I nie tylko. Bezpośredni, chętny do pomocy, konkretny w decyzji i działaniu, energiczny i pogodny, zaskarbił sobie sympatię licznych podopiecznych, oraz wspólpracowników. Szanował ludzi, czas i pracę fizyczną. Sam bardzo aktywny, wykonywał wszelkie zajęcia w swoim otoczeniu, czerpał energię z kontaktu z ludźmi i pracy. A nie bał się żadnej i znał się na wielu rzeczach.. Zawsze skory do pomocy: dom blisko ośrodka, potrzebujący wiedzieli gdzie trafić, samochód w gotowości, na podjeździe. Specjalizacja z medycyny ogólnej najbardziej odpowiadała Jego wizji pomagania ludziom w różnych sytuacjach zdrowotnych i w różnym wieku.

Zawsze był wspierany w swej lekarskiej posłudze przez Rodzinę.

To były inne czasy…  Pogotowie nie przyjeżdżało szybko, wypadki na skrzyżowaniu w Chwaszczynie były niemal co tydzień, czasem brakowało wody albo wyłączano prąd. Niekiedy woziło się chorego, czy rodzącą do szpitala swoim samochodem…

Dla osoby, jak On bardzo aktywnej niesprawność i cierpienie to trudny czas, ale wewnętrzna siła i waleczność oraz opieka kochających bliskich dały jeszcze siłę na darowane dni i radości.

Joanna Komorowska

 


 

Wyjazd na wakacje

 

GDZIE SZUKAĆ POMOCY W PRZYPADKU POGORSZENIA SIĘ PAŃSTWA SAMOPOCZUCIA?

Przebywając na urlopie poza miejscem zamieszkania, mogą Państwo korzystać z różnych form świadczeń:

 • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej: mogą się Państwo zgłosić do przychodni działającej w miejscu Państwa pobytu, gdzie pomoc jest udzielana od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00. Tam też uzyskają Państwo informacje, gdzie szukać pomocy w godzinach wieczornych i w nocy. Warto pamiętać, że jeżeli podczas urlopu przebywacie Państwo na terenie gminy, w której mieszkacie lub jednej z gmin sąsiadujących, chcąc uzyskać świadczenie musicie się Państwo zgłosić do swojego lekarza pierwszego kontaktu
 • szpitalny oddział ratunkowy, izba przyjęć: razie nagłego urazu lub zachorowania macie Państwo do dyspozycji szpitalną izbę przyjęć lub w szpitalny oddział ratunkowy. Oddziały te nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Lekarz kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub nagłego, poważnego zagrożenia zdrowia
 • pogotowie ratunkowe: W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych, powinni Państwo wezwać karetkę pogotowia ratunkowego dzwoniąc na numer 999 lub 112

CZY DZIECKO BĘDZIE MIEĆ ZAPEWNIONĄ OPIEKĘ PODCZAS KOLONII?

Na obozach i koloniach opiekę medyczną Państwa dziecku zobowiązany jest zagwarantować organizator imprezy.

Gdy tak się nie stanie, zawsze można skorzystać z pomocy miejscowego lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ. Warto to sprawdzić przed wyjazdem na kolonię.

Jeżeli organizator o to nie poprosił, powinni Państwo przekazać mu numer PESEL dziecka, który jest niezbędny przy pierwszorazowej wizycie u lekarza. Warto też zrobić kopię jego dowodu ubezpieczenia.

Jeśli Państwa dziecko cierpi na chorobę przewlekłą powinniście Państwo pamiętać
o zaopatrzeniu dziecka w zażywane przez nie dotychczas leki i pisemnie poinformować opiekunów, na jakie leki lub na co dziecko jest uczulone.

 

Materiały ze strony NFZ 

 


 

Rejestracja internetowa

 

W lipcu uruchamiamy możliwość zarejestrowania się na poradę do wybranego przez siebie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej przez internet.

Aby uzyskać taką możliwość należy zgłosić się do rejestracji w naszych przychodniach w Żukowie, Baninie lub Chwaszczynie, wypełnić oświadczenie i przekazać adres mailowy do tego celu, oraz zapoznać się z regulaminem. Na podany adres mailowy zostanie przesłany link aktywacyjny, który umożliwia rejestrowanie się ( również  domowników) przez internet.

Pozostałe zasady rejestracji pozostają bez zmian. Rejestrujemy na 2/3 miejsc z wyprzedzeniem 1/3 pozostaje do dyspozycji dla osób z nagłym zachorowaniem w dniu przyjęć lekarza.

Kliknąć łatwo… osoby które zarejestrują się internetowo i nie zgłoszą się, nie powiadomią o rezygnacji lub nie anulują jej internetowo nie będą mogły później korzystać z tej formy.

Niewykorzystana blokada miejsca utrudnia dostęp do lekarza  innym pacjentom.

 

Informacja Dla Pacjentów


Uprzejmie informujemy, że wykonujemy badania diagnostyczne i zabiegi pielęgniarskie wyłącznie na podstawie skierowań lekarzy pracujących w SPZOZ w Żukowie.

Skierowania i zlecenia z innych przychodni mogą być zrealizowane wyłącznie w miejscu przez nie wskazanym

 


 

Pobieranie materiału do badań laboratoryjnych

 

W Przychodni Rejonowej w Żukowie zmieniono organizację pobierania materiału do badań laboratoryjnych. Punkt pobierania krwi dla osób dorosłych i dzieci mieści się w gabinecie ambulatorium obok rejestracji . Pobieranie materiału odbywa się w godzinach 7.30-9.30 w dni powszednie.

Pierwszeństwo mają małe dzieci.

 


 

Gabinet rehabilitacji - nowości
Inwestor- SPZOZ

 

Gabinet rehabilitacji w Żukowie został wyposażony w nowoczesne urządzenia do elektrolecznictwa. Jest to najczęściej wykorzystywana grupa zabiegów rehabilitacyjnych. Wielu Pacjentów korzysta też z leczenia polem magnetycznym i coraz więcej z nowej procedury- krioterapii.